Valmet Automotive valmistamaan panssariajoneuvoja

Valmet Automotive ja Patria ovat tehneet odotetusti aiesopimuksen panssaroitujen ajoneuvojen valmistuksesta ja testauksesta Uudenkaupungin tehtailla.

Valmet Automotive vahvisti syyskuun alussa uuden strategiansa, jonka mukaan yhtiö tarjoaa tuotantoaan jatkossa myös muille teollisuuden aloille, ei vain autovalmistukseen.

Neuvottelut lopullisista sopimuksista ovat jo käynnissä, koska Patrialla on nykytilanteessa tarvetta myös lisätuotannon rakentamiseen.

Äskettäin Valmet Automotivesta pääosan lunastanut Suomen valtio on myös Patrian omistaja 50,1 prosentilla. Toisen puolen omistaa norjalainen Kongsberg Defence & Aerospace AS (49,9 %).

Lisää: Aiemmat Valmet Automotiven  ja akkutoimintojen omistusmuutokset 1.9.2025 (LINKKI) sekä muut Valmet Automotiven (LINKKI) ja Patriaa käsitelleet uutisjutut (LINKKI) Uusiteknologia.fi:ssä.

Kuvituskuva: Patria