Uusi suomalainen antenni-innovaation kehittänyt startup-yritys Metaktik-yhtiö on saanut miljoonan euron rahoituksen pre-seed-kierroksellaan. Aalti-yliopistossa kehitetty patentoitu ratkaisu tehostaa tiedon keräämistä drooni ja ja muissa militaariratkaisuissa.
Aalto-yliopistosta ponnistanut Metaktikin antenni voidaan suuntaa signaalin tarkasti ja varmistaa yhteydet myös häirityissä ja haastavissa ympäristöissä. Sen metapintamateriaali mukautuu alustan muotoihin, se soveltuu hyvin kohteisiin, joiden näkyvyys tutkassa halutaan minimoida.

Metaktikin innovaatio on yrityksen mukaan monikäyttöinen, koska sitä voidaan käyttää yhtä lailla kommunikaatio- tai tutka-antennina drooneissa, maa-aluksissa ja satelliiteissa.
Ratkaisu pohjautuu metallipintoihin, jotka voidaan valmistaa ohuina ja joustavina. Antennien taajuudet ja koot voidaan rakentaa käyttötarkoituksen mukaisesti.
Pienimmät antennit voivat olla noin 5 x 5 senttimetriä, kun taas suurimmat muutamia metrejä halkaisijaltaan. Antennien pinta koostuu esimerkiksi pienistä ellipsin muotoisista kuparielementeistä, joita kutsutaan metasoluiksi.
Tuotteen ominaisuudet: kevyt, energiatehokas, edullinen, tarkka ja mukautettava säteilykuvio, monitaajuuksinen, pieni herätejälki, soveltuu viestintään häirityissä ympäristöissä sekä EW-käyttöön. Siitä on tehty jo useita patenttihakemuksia.
Metaktikin ratkaisu on saanut alkunsa Aalto-yliopiston avaruustekniikan laboratoriossa Business Finlandin rahoittamassa Research to Business -hankkeesta. Nyt yhtiö etsii jo kumppaneita ilmailu- ja puolustusteollisuudesta kehittämään uusia, kevyitä ja kustannustehokkaita viestintä- ja tutkaratkaisuja.
’’Metaktikin metapintainen antenniteknologia on sitä, mitä juuri nyt alalla tarvitaan”, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Tuukka Kuuramaa. Hänen lisäkseen yhtiössä ovat perustajista teknologiajohtaja Ville Lundén ja neuvonantajana ja osakkaana professori Jaan Praks. Muita neuvonantajia ovat myös kasvuyritysten FiBAN;n toimitusjohtaja Tiina Laisi-Puheloinen sekä entinen ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri evp Juha-Pekka (JP) Keränen.
Aloituskuva: Metaktikin antennit voidaan integroida osaksi erilaisten alusten ja ajoneuvojen pintoja, mutta myös eriliseksi antenniksi. joiden pinta koostuu monimutkaisesta metallikuvioinnista, joka mahdollistaa. Kuva: Metaktik