Emfit osti anturituotantoon Siplacen SMD-ladontakoneen

Vaajakoskelainen terveysalan anturimattoja valmistava Emfit on ostanut ASM-yhtiöltä uuden Siplace-pintaliitoskoneen.  Ivestointi kasvattaa yhtiön Suomen  valmistuskapasiteettia noin viisinkertaiseksi nykyiseen verrattuna.

Vaajakoskella toimiva Emfit kehittää ja valmistaa kontaktittomia anturimattoja erilaisiin hoiva-, hyvinvointi- ja kuluttajakäyttöön. Yrityksen tuotteita käytetään vanhusten ympärivuorokautisessa hoivassa Suomen lisäksi eri puolilla maailmaa.

Tuotantoinvestointi liittyy yrityksen mukaan erityisesti uuden sukupolven tuotteisiin, joissa painopiste on aiempaa pienemmissä ja energiatehokkaammissa rakenteissa, paikallisessa signaalinkäsittelyssä sekä älykkäämmässä reunalaskennassa).

Yritys näkee oman valmistuksen ja tuotekehityksen säilyttämisen Suomessa strategisesti tärkeänä. Kaikkea ei tarvitse valmistaa Aasiassa vaan paikallisella valmistuksella on edelleen paikkansa myös elektroniikkatuotannossa. Asiaa on edistänyt myös logistiset ongelmat maailmalla.

’’Me uskomme, että juuri nyt on oikea aika kehittää uusia tuotteita, vahvistaa valmistusta Suomessa ja valmistautua seuraavaan kasvuvaiheeseen. Kun maailmantalous aikanaan jälleen vahvistuu, silloin pitää olla valmiina, Emfitin toimitusjohtaja Heikki Räisänen.

Emfitin elektroniikkatuotanto tapahtuu yrityksen omissa tiloissa Vaajakoskella. Yritys työllistää kaikkiaan kymmenen henkilöä. Yritys on kehittänyt jo yli 30  vuoden ajan  kontaktittomia anturi- ja hyvinvointiteknologioita Suomessa.

Yritys on kehittänyt viime vuosina tuotteisiin uudenlaista Device Direct REST API -rajapintaratkaisua, jonka avulla OEM-asiakkaat voivat integroida Emfitin anturiteknologiaa omiin järjestelmiinsä. ’’Samalla olemme panostaneet vahvasti omaan elektroniikka-, ohjelmisto- ja pilviteknologiaamme sekä uudenlaisiin OEM-ratkaisuihin’’, kertoo Enfitin Räisänen.

Lisää: Emfit (LINKKI).

Kuva: Uusi Siplace-ladontakone ja Emfitin Marko Randell ja Joni Kauppila.