Satelliittipaikannuksen varmistamiseen tarvitaan Maanmittauslaitoksen selvityksen mukaan nykyistä ajantasaisempaa tilannekuvaa ja tutkimustyötä uusien varajärjestelmien ja suojauksien kehittämiseen. Mukana on linkki selvitykseen.

Maanmittauslaitoksen mukaan satelliittipaikannuksen (GNSS) häirintä Suomen alueella on kasvanut merkittävästi vuodesta 2022 lähtien. Häirintä aiheuttaa jo haittaa lento- ja meriliikenteen lisäksi pelastustoimeen sekä aikatietojen kautta tietoliikenne- ja sähköverkkoihin ja tietokonejärjestelmiin.
Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI on tehnyt aiheesta selvityksen GNSS security and resilience in Eastern Finland, jossa esitellään keinoja, joilla voitaisiin parantaa satelliittinavigoinnin turvallisuutta ja sietokykyä sekä vaihtoehtoisia paikannusmenetelmiä.
’’GNSS-häiriöihin varautuminen on monitahoinen kokonaisuus, johon ei ole valmiita tai yksinkertaisia ratkaisuja, vaan se vaatii erilaisia teknologioita ja tutkimusta’’, toteaa professori Sanna Kaasalainen Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:stä.
Kaasalainen mukaansa Paikkatietokeskuksella on aiheesta osaamista ja tutkimushankkeita, mutta tutkimusta tarvittaisiin paljon nykyistä enemmän. Selvityksen mukaan Suomessa tarvitaankin aiempaa reaaliaikaisempi tilannekuva GNSS-häiriöistä. Tällaisen voisi toteuttaa tilannepalveluna, joka näyttää ovatko paikannussignaalit normaalisti saatavilla.
Uudessa selvityksessä tarkastellaan sekä miehitetyn että miehittämättömän ilmaliikenteen näkökulmia GNSS-häirinnän sieto- ja korjausratkaisujen kehittämisessä. Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun projektipäällikkö Eija Jorosen mukaan droonien lisääntymisessä korostuu entisestään yös tarve parempien toimintamallien saamiseen.
Lisää: GNSS security and resilience in Eastern Finland -selvitys (LINKKI. pdf) ja aiemmat GPS-satelliittihäiriöitä käsitelleet uutisjutut Uusiteknologia.fi:ssä (LINKKI).
Kuvituskuva: Microchipin aikatietojen satelliittivastaanotin mobiilitukiasemia varten.