Uuteen Ilmailumuseoon suomalaista avaruustoimintaa

Helsinki-Vantaalle rakentuva uusi Ilmailumuseo laajenee esittelemään lentämisen osalta suomalaisen avaruustoimintaa. Uusittu museo aukeaa yleisölle vuodenvaihteessa 2027-2028. Laajennus ovat osa Ilmailumuseon laajempaa kehitystyötä.

Uuden rakennuksen saavan Ilmailumuseon ydinnäyttelyyn tulee lentämisen lisäksi osio suomalaisesta avaruustoiminnasta. Kyseessä on uusi avaus, sillä Suomessa ei ole aiemmin ollut pysyvää museonäyttelyä, joka kokoaisi samalla tavoin yhteen suomalaisen avaruusosaamisen kokonaistarinan.

“Suomen avaruusala on kasvanut viimeisen vuosikymmenen aikana nopeasti. Kun kansallinen avaruusstrategia julkaistiin vuonna 2013, sen kunnianhimoisiin tavoitteisiin ei uskottu ja sille jopa irvailtiin mediassa’’, toteaa Ilmailumuseon amanuenssi ja tekniikan historian asiantuntija, Aaro Sahari.

Avaruussisällöt ovat osa Uuden Ilmailumuseon laajempaa kehitystyötä, jonka tavoitteena on esitellä ilmailun ja avaruuden historiaa, teknologiaa ja tulevaisuutta yleisölle uudella tavalla.

”Suomi on noussut johtavaksi maaksi avaruusteknologiassa, mutta ala on suurelle yleisölle yhä melko tuntematon. Näemme, että suomalainen avaruustoiminta ansaitsee tulla esitetyksi pysyvässä museonäyttelyssä”, kertoo museonjohtaja ja Uusi Ilmailumuseo -hankejohtaja Pia Illikainen.

Uusi Ilmailumuseo rakentuu yhteistyössä nykyisten toimijoiden kanssa, joita ovat Finavia, Finnair ja Patria. Hanke hakee samalla edelleen uusia kumppaneita ja tukijoita. Museon kokoelmien painopisteenä on Suomen ilmailu ja suomalaisten suunnittelemat tai käyttämät ilma-alukset.

Uusi Ilmailumuseo valmistuu nykyisen museon viereen Vantaan Aviapoliksen alueen vetonaulaksi Uusi museo valmistuu käytännössä kokonaan valtion, kaupungin ja yksityisen rahoituksen turvin. Yksityisellä rahoituksella toteutetaan sitten näyttelyt, palvelut, kokoelmien muutto ja varastointi.

Ilmailumuseo on ilmailun valtakunnallinen vastuumuseo ja museota ylläpitää Suomen Ilmailumuseosäätiö. Säätiön yhteisöosakkaina ovat Ilmailumuseoyhdistys ry, Finavia Oyj, Finnair Oyj, Suomen Ilmailuliitto ry, Patria sekä Vantaan kaupunki.

Kuva: Suomalaisen avaruustoiminnan sisällöt ovat osa Uuden Ilmailumuseon laajempaa kehitystyötä. Havainnekuva: PES-Arkkitehdit (kilpailuvaiheen näkemys) Uusi Ilmailumuseo aukeaa vuodenvaihteessa 2027-2028.