
Kalifornian piilaaksossa toimiva Skydio avaa ensimmäisen eurooppalaisen tutkimus- ja kehitysyksikkönsä Tampereelle. Itseohjautuvien droonien valmistaja tulee kehittämään Suomen tytäryhtiössään uusia kamerateknologioita.
Tampereen uusi tutkimus- ja kehitysyksikkö tuo Skydiolle osaamista yhdestä maailman johtavista kuvantamisteknologian keskuksista. Yritys kehittää miehittämättömiä ilmajärjestelmiä (UAS) kaksoiskäyttöön, kuten viranomaistoimintaan, pelastustehtäviin, energia- ja infrastruktuuritarkastuksiin sekä taistelukentän tilannekuvan muodostamiseen.
”Kuvantaminen ja sensoriteknologia ovat tuotteidemme ydintä ja Tampereelle tekemämme investointi tulee nopeuttamaan tuoteportfoliomme kehitystä tulevina vuosina”, sanoo piilaaksolaisen Skydion perustaja ja toimitusjohtaja Adam Bry.
Bryn mukaan on ollut pitkään tiedossa, että Tampereen kuvantamisosaaminen on maailmanluokkaa. Ja yrityksen tuleminen Tampereelle vahvistaa Business Tampereen johtaja Pertti Aimonen mukaan entisestään Tampereen asemaa Euroopan johtavana kuvantamisinnovaatioiden keskuksena.
Nokian varhaisista kamerapuhelininnovaatioista alkunsa saanut kameraosaaminen on jatkunut vahvana Tampereen yliopiston signaalinkäsittelyn ja kuvantamisen tutkimuksen ansiosta. Eikä amerikkalaisyritys ole edes ensimmäinen tulija, sillä Pertti Aimosen mukaan Skydio on jo 15. kuvantamiseen keskittyvä kansainvälinen yritys, joka on sijoittunut Tampereelle viimeisten kahdeksan vuoden aikana.
Skydio on kuitenkin Business Tampereen Pertti Aimosen mukaan ensimmäinen, joka keskittyy ilmarobotiikkakuvantamiseen. Yritys pyrkii rakentamaan Tampereelle uuden asiantuntijatiimin, joka keskittyy aluksi innovatiivisten kamerakomponenttien ja niihin liittyvien testausratkaisujen kehittämiseen. Skydion pääkonttori sijaitsee San Mateossa, Kaliforniassa.
Lisätietoja: Skydio (LINKKI)
Kuva: Skydio