
Saksalainen Boschin on esitellyt markkinoiden ensimmäisen rengaspaineanturin SMP290, joka hyödyntää matalan tehon Bluetoothin V5.3 Low Energy -tekniikkaa. Se tarjoaa myös tue TPMS-rengaspainejärjestelmiin.
Nykyaikaisissa autoissa rengaspaineanturit ovat jo keskeisiä elementtejä liikenneturvallisuuden ja polttoainetehokkuuden parantamisessa. Monissa maissa Euroopassa, mutta myös Yhdysvalloissa ja Kiinassa, rengaspaineen valvontajärjestelmät (TPMS) ovat jo pakollisia henkilöautoissa.
Bosch on tarjolle uuden kompaktin MEMS-anturin, joka sisältää Bluetooth Low Energy (BLE) -liitännän. Uusi SMP290 yhdistää kaikki TPMS:n keskeiset komponentit ARC EM6 32-bitin mikro-ohjaimesta V5..3 BLE-Bluetooth-liitäntään ja kaksiakselisen kiihtyvyysanturista paine- ja lämpötila-antureihin. Flash-muistia on 256 kilotavua ja RAMia 64 kilotavua.
Anturimoduulin integrointiaste ja erittäin vähäinen virrankulutus mahdollistaa valmistajan mukaan jopa kymmenen vuoden käyttöiän yhdellä paristolla. Virrankulutus on <5 mA. Anturimoduulin käyttölämpötila-alue on -40°C to 125°C. Moduulin koko on DFN (4.5 x 3.5 mm²) ja painemittausalueet 90-920 kPa henkilöautoihin ja 90-1500 kPa ammattivälineisiin.
Uutuuden kaksisuuntainen langaton Low Bluetooth-yhteys V5.3 parantaa sekä toiminnan tehokkuutta että turvallisuutta. Ohjelmisto voidaan päivittää myös langattomasti. Tietoturvatuki on ISO21434 ja ohjelmistoissa ASPICE Level 2.
Lisää: Bosch (LINKKI) js SMP290-tekniikkka (LINKKI)
Kuvat: Bosch