Bittium tuo HMD:n kanssa uuden kestopuhelimen

Bittium esittelee Lontoon militaritekniikoiden messuilla uuden kolmosversion Tough Mobilen -kestokännykästään. Samalla yhtiö lähtee uudenlaiseen strategiseen alusta- ja valmistusyhteistyöhän Nokia-kännyköitä aiemmin tuottaneen HMD:n kanssa.

Bittiumin uudessa  Tough Mobile 3 -puhelimen ytimessä on yrityksen uusinta tietoturvallinen ohjelmistoteknologiaa, joka tarjoaa kokonaisvaltaisen tietoturvan omaavan viestintäratkaisun kasvaviin mobiiliviestinnän tietoturva- ja suorituskykytarpeisiin.

Siinä  käytetään myös kolmannen osapuolen valmistamaa laitealustaa, jonka osalta tytäryhtiö Bittium Wireless on sopinut yhteistyöstä Nokian kännyköitä tuottaneen HMD Groupin tytäryhtiön HMD Secure Oy:n kanssa.

HMD Secure tulee myös valmistamaan tuotealustan eurooppalaisella tehtaalla, jonka Bittium  tuotteistaa ja viimeistelee loppukäyttäjätuotteeksi ohjelmistoillaan. Puhelinten toimitukset pitäisi alkaa jo vuoden 2026 aikana..

Puhelimen tietoturva saadaan lisäämällä laitealustaan Bittiumin kvanttiturvallista tietoturvateknologiaa ja ohjelmistosovelluksia, jotka tekevät siitä viestintäratkaisun valtionhallintojen, puolustusvoimien, viranomaisten ja muiden kriittisten kohteiden yhteyksiin.

Yhteistyö sisältää myös lisensointiosuuden, jolla HMD Secure lisensoi valikoituja oululaisyrityksen tietoturvaominaisuuksia. HMD Secure voi myös myydä laitealustaa muille asiakkailleen ja kaupata Bittiumin laiteohjelmistoja osana laitemyyntiään. Yhteistyö ei sisällä yksinoikeutta toisen osapuolen teknologiaan.

Lisää: Bittium Tough Mobile 3 -tekniikka (LINKKI, pdf) ja DSEI UK  -messut Lontoossa 9.-12.9.2025 (LINKKI).

Kuva: Tough Mobile 3 on Bittiumin uusin Android-pohjainen 5G-älypuhelin, jossa yhdistyvät valtiotason tietoturva ja sotilastason kestävyys sekä liitettävyys ja integrointi tietoturvallisiin IT-järjestelmiin.