Suomalaiskiinteistöihin asennettavia sähköauton latauslaitteita myytiin kuusi prosenttia vähemmän vuoden kolmannella neljänneksellä, kertoo sähköteknisen kaupan järjestö. Lasku koski erityisesti peruslatauslaitteita, mutta samaan aikaan hidaslatauslaitteet yllättivät kovalla kysynnällään.
Peruslatauslaitteiden myynti laski kuluvan vuoden kolmannella neljänneksellä 18,1 prosenttia edellisvuodesta. Koko alkuvuonna pudotusta oli kuitenkin 13,7 prosenttia, sillä ensimmäinen vuosineljännes osoitti kasvua vuoden takaisesta, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liiton (STK) tuore tilasto.
Kaikkiaan kolmannella neljänneksellä myytiin 7 310 latauslaitetta, mikä on 5,7 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin samalla ajanjaksolla. Koko alkuvuoden 2025 myynti oli syyskuun lopussa 20 616 laitetta, missä on 5,9 prosenttia laskua edellisvuodesta,
Hitaampien lähinnä hybridiautojen lataamiseen tarkoitettujen hitaiden latauslaitteiden myynti kasvoi vuoden kolmannen neljänneksellä 12,5 prosenttia, ja koko alkuvuoden osalta kasvu oli 5,0 prosenttia edellisvuodesta.
’’Hidaslatauslaitteiden kasvaneesta kysynnästä voi päätellä, että asukkaiden ja työntekijöiden kipeästi tarvitsema latausmahdollisuus järjestetään yhä useammin lämmitystolppia parantelemalla eikä asentamalla kiinteitä peruslatauslaitteita’’, arvioi STK:n toimitusjohtaja Sallamaari Muhonen.
Lataus pistorasiasta auton mukana kulkevalla hidaslatauslaitteen sisältävällä kaapelilla on tarkoitettu tilapäisratkaisuksi ja sopii lähinnä hybridiautoille. Täyssähköautoilijat tarvitsevat käytännössä peruslatauslaitteen, jolla on myös nopeampi ladata ajoneuvonsa akku. Siksi alan järjestökin vaatii valtiolta kiinteistöille laitteiden hankkimiseen tukea aiempien vuosien tapaan.
Kuvituskuva: Volvo