
Nokia juhli arvovaltaisen vierasjoukon kanssa tänään Oulun uutta huippumodernia tutkimus- ja tuotantokampusta. Sinne keskittyy tuotekehityksen lisäksi 5G- ja myös 6G-verkkojen tukiasemien ja verkkojärjestelmien kehitys ja tuotanto. Väkeä on kaikkiaan lähes kolmetuhatta.
Nokian oman väen lisäksi avajaisiin osallistuivat tasavallan presidentti Alexander Stubb ja muita valtionhallinnon edustajia sekä Nokian asiakkaita ja yhteistyökumppaneita. Samalla Stubb ja Nokian uusi toimitusjohtaja Justin Hotard pääsivät keskustelemaan tulevista uusimman teknologian vaikutuksista.
Nokian uusi älykampus, hienommalta nimeltään Home of Radio, on yrityksen itsensä mukaan maailman edistyksellisin radio-alan innovaatiokeskus. Se kattaa 5G-tekniikoiden lisäksi tukevien 6G-verkkojen kehityksen ja testaamisen. Myös puolustusteollisuuden tietoliikenneratkaisut ovat tulevaisuudessa tärkeitä.

”Oulu on erinomainen esimerkki innovaatiokulttuuristamme ja uudella kampuksella tulee olemaan tärkeä rooli edistyneiden verkkojen kehittämisessä, joita tarvitaan tekoälyn supersyklin vauhdittamiseksi”, vakuutti avajaisissa Nokian toukokuussa aloittanut toimitusjohtaja Justin Hotard.
Oulun kampus keskittyy yhtiön mukaan 5GPPP-standardointiin, SOC-järjestelmäpiireihin sekä 5G-radiolaitteisiin, -ohjelmistoihin ja -patentteihin. Siihen kuuluva tehdas puolestaan keskittyy matkapuhelinverkkojen uusien 5G-radio- ja tukiasematuotteiden valmistukseen.
”Tämä investointi on loistava uutinen ja osoitus siitä, että Suomeen investoiminen kannattaa. Se kertoo myös verkkojen kriittisestä roolista – 5G ja 6G ovat perusta tekoälylle, robotisaatiolle ja esineiden internetille’’. arvioi avajaisissa puhunut tasavallan presidentti Alexander Stubb.

Uudella kampuksella tullaan suunnittelemaan, testaamaan ja valmistamaan 5G-tekniikan lisäksi aikanaan seuraavan 6G-sukupolven verkkoja, joissa tekoäly tulee olemaan tärkeä osa toimintoja.
Uudella kampuksella työskentelee aikanaan noin 3 000 asiantuntijaa yhdessä johtavien yliopistojen sekä teknologiayhtiöiden kanssa. Kampukselta löytyvät myös maailman kehittyneimmät radioverkkolaboratoriot ja tuotantoteknologia. Tämä mahdollistaa simuloidut ja todelliset kenttävarmennusympäristöt, jotka vauhdittavat verkkojen kehitystä.
Kampuksen energialaitos on yksi maailman suurimmista hiilidioksidia hyödyntävistä kaukolämpö- ja jäähdytysjärjestelmistä, jossa syntyvä ylijäämäenergiaa hyödynnetään noin 20 000:n oululaisen kotitalouden lämmitykseen aivan kuin monissa uusimmissa Suomeenkin rakenteilla olevissa datakeskuksissa.
Nokian Oulun radiokampus – Home of Radio
- Noin 3 000 työntekijää, jotka edustavat yli 40 kansallisuutta.
- Kattaa koko elinkaaren tutkimuksesta ja tuotekehityksestä valmistukseen ja testaukseen.
- Rakennuspinta-ala 55 000 neliömetriä, sisältäen tuotanto-, T&K- ja toimistotilat.
- Käytettävä energia on uusiutuvaa, ja ylijäämäenergia syötetään kaukolämpöverkkoon.
- Rakentaminen alkoi vuoden 2022 jälkipuoliskolla ja ensimmäiset nokialaiset muuttivat uusiin tiloihin alkuvuodesta 2025.
- Rakennuttaja YIT ja Arkkitehtitoimisto ALA.
Kuvat: Nokia – aiemmat Oulun Nokian yksikköä käsitelleet uutiset ja kuvakoosteet (LINKKI).