TEKNOLOGIAFORUM: Ensi vuosikymmenen teknologiat

Itsestään ajavat sähköautot, massiivista dataa hyödyntävä tekoäly ja 3D-tulostus voivat tulevaisuudessa olla arkitodellisuutta. Niitä käsiteltiin laajalti Tietotekniikan ja elektroniikan seuran Teknologia Forumissa lokakuussa. Nyt esitykset ovat ladattavissa seuran nettisivulta.

Teknologia Forum tarjosi lokakuussa tietoiskuja tekniikan tulevaisuudennäkymistä. Aiheina ovat teollisen internetin lisäksi 5G langattomat sovellukset, dronit eli lentävät robotit, data-analytiikan ja tekoälyn käytännön sovellukset, kyber-tietoturva sekä digitaalisen terveysteknologian ja energiatekniikan uudet näkymät.

Esityksissä asiantuntijat Suomesta ja maailmalta visioivat, miten tulevaisuuteen olisi hyvä valmistautua jo nyt. Aheisiin mentiin pintaa syvemmältä ja pohditaan, mitä konkreettisia mahdollisuuksia teollinen internet tarjoaa yritysten liiketoiminnalle.

Tietotekniikan ja elektroniikan seura on koonnut Teknologia Forumin esityskalvot nettisivulleen (linkki)