Suomalaiset jarruttelevat sähköautojen hankintaa – ei robottiautoille

Suomalaiset autoilijat suhtautuvat sähköautoihin jopa aiempaa epäilevimmin, kertoo konsulttiyritys. EY tuoreen Mobility Consumer Index 2025 -selvityksessään. Samalla  kiinnostus polttomoottoriautoihin on kasvanut, joka näkyy myös käytettyjen autojen kaupassa. Myös tulevaisuuden todelliset itseajavat robottiautot eivät vielä kiinnosta.

Konsulttiyritys EY:n  tutkimustulosten perusteella vielä vuonna 2024 sähköautot ja hybridit olivat Pohjoismaissa polttomoottoriautoja suositumpia, ja aluetta pidettiin kansainvälisesti sähköistymisen edelläkävijänä.

Nyt uusin Mobility Consumer Index 2025 osoittaa kuitenkin suunnanmuutoksen, jossa polttomoottoriautojen osuus on noussut 46 prosenttiin auton ostoa harkitsevien keskuudessa, kun sähköautojen osuus on laskenut 44 prosenttiin.  EY:n tulosten mukaan samalla hybridien suosio on heikentynyt selvästi, pudoten vuodessa 16 prosentista 10 prosenttiin.

Muutos kertoo EY:n tulosten mukaan  kuluttajien kasvavasta varovaisuudesta ja siitä, että aiemmin vahvana jatkunut sähköautojen ja hybridien kysynnän kasvu on Pohjoismaissa selvästi tasaantunut. Akkujen hinta ja toimintamatka mietityttävät edelleen ostajia.

”Kuluttajat eivät ole luopumassa sähköautoista ideologisesti, vaan he etsivät nyt varmuutta. Auton pitää toimia kaikissa olosuhteissa ja olla taloudellisesti järkevä valinta”, sanoo Suomen EY:n partneri Roope Hyöky.

”Vaikka ympäristöarvot ovat suomalaisille tärkeitä, ne eivät yksin riitä ohjaamaan autovalintoja. Suomessa kehitystä selittävät pitkät välimatkat, kylmät sääolosuhteet ja epävarmuus sähköautojen kokonaiskustannuksista. Suomessa korostuvat myös turvallisuuteen liittyvät huolet, erityisesti kotilatauksen osalta”, EY:n Hyöky luettelee.

Tutkimuksen mukaan suurimmat esteet sähköauton hankinnalle Pohjoismaissa ovat akkujen korkeat vaihtokustannukset (36 %), toimintamatkaan liittyvä epävarmuus (35 %) ja huollon ja korjausten korkea hinta (32 %). Myös poliittisilla ja geopoliittisilla tekijöillä on merkittävä vaikutus sähköautojen kysyntään.

”Suomessa keskustelu hankintatuista, verotuksesta ja EU:n päästölinjauksista heijastuu suoraan kuluttajien käyttäytymiseen. Ostopäätöksiä ei tehdä epävarmassa tilanteessa. Kuluttajat reagoivat herkästi siihen, jos pelisäännöt muuttuvat. Ennustettavuus on sähköistymisen edellytys”, Hyöky muistuttaa.

Todelliset robottiautot vielä kaukana

Uusissa autoissa olevan teknologian osalta suomalaiset ovat konsulttiyrityksen mukaan  käytännöllisiä. Eniten arvostetaan navigointia, turvallisuustoimintoja ja auton huoltoon liittyviä digipalveluja. Sen sijaan kiinnostus korkeaan automaatioon ja itseajaviin ominaisuuksiin on rajallista.

Pohjoismaissakin kuluttajat suhtautuvat varauksellisesti itseajavaan teknologiaan. Selvityksen mukaan 67 prosenttia kokee olonsa mukavaksi vain sellaisten kuljettajaa avustavien järjestelmien kanssa, joissa auto voi auttaa esimerkiksi ohjaamisessa tai jarruttamisessa, mutta kuljettajan on oltava koko ajan tarkkana ja vastuussa ajamisesta.

Vain 17 prosenttia on valmis hyväksymään tätä pidemmälle menevän automaation, jossa auto hoitaa ajamista tietyissä tilanteissa itsenäisemmin. Suurimmat huolenaiheet autonomiseen ajamiseen liittyen ovat pelko onnettomuusriskistä, teknologian pettämisestä ja auton hallinnan menettämisestä.

Konsulttiyritys EY:n vuosittainen Mobility Consumer Index perustuu lähes 21 000 kuluttajan vastauksiin 32 eri maassa. Pohjoismaissa vastaajia oli lähes 2 000. Tutkimus tarjoaa ajantasaisen kuvan autoilun murroksesta, ostoaikeista ja teknologian hyväksynnästä.

Lisää: Konsulttiyritys EY:n Suomen sivut (LINKKI).

Kuvituskuva: UT