Omron laajentaa liikkeenohjausvalikoimaansa C6-sarjalla, joka on suunniteltu erityisesti vähemmän vaativien akselien ohjaukseen. Sarja kattaa 1- tai kolmivaiheisena tehot 50 watista 7,5 kilowattiin. Sarjassa tukee Sysmac Studion lisäksi myös EtherCAT-liitäntää.
Omronin uudet C6-servot ovat kompakteja, ja kaikki mallit kolmeen kilowattiin asti samankorkuisia. Tämä helpottaa laitteiden sijoittelua sähkökaappiin, nopeuttaa kokoonpanoa ja pienentää asennuskustannuksia. Sarjan sirransyötön, moottorin, enkooderin ja integroitujen I/O-liitäntöjen pistoliittimet nopeuttavat asennusta ja laitevaihtoja.
C6-servomoottoreissa on 26-bittinen enkooderi, joka voidaan määrittää joko inkrementaaliseksi tai paristovarmennetuksi absoluuttienkooderiksi. Käytön taajuusvaste on 3,5 kHz, ja se tukee täysin suljettua säätöpiiriä (full closed loop) sovelluksissa, joissa käytetään lisäenkooderia. Vakiona on johdotettu Safe Torque Off (STO) -turvatoiminto, joka on sertifioitu tasoille luokka 4, PL e ja SIL 3.
C6-sarja voidaan konfiguroida, ottaa käyttöön ja ylläpitää Omronin Sysmac Studio -ohjelmistolla eli samassa kehitysympäristössä kuin yrityksen NX-koneohjaimet, NX-I/O, anturit, konenäkö ja muu turvatekniikka. Reaaliaikaisen EtherCAT-verkon ja kehitysympäristön avulla käyttöönotto nopeutuu ja järjestelmä toimii luotettavasti.
Lisää: Omron (LINKKI) ja C6-sarjan tuotetiedot (LINKKI).