Suomi ottaa Ruotsia kiinni valokuidun saatavuudessa

Nettiyhteyksien kytkentätahti kuituverkkojen kautta kiihtyy. Telia kertoi tehneensä uuden sopimuksen Global Connectin valokuituverkon käytöstä ja toinen kuituoperaattori Valoo on rakentanut valokuituverkkoja ennätystahtia eri puolilla Suomea.

Ruotsi on ollut Suomea selvästi edellä kuituverkkojen rakentamisessa. Kun valokuituverkoja alettiin toden teolla rakentaa Suomeen kolmisen vuotta sitten, oli ero Ruotsiin valtava. Kuitua oli Ruotsissa saatavissa yli 90 prosenttiin kotitalouksista, kun Suomessa sen sai tuskin puoleen rakennuksista. Nyt tilanne näyttää jo paremmalta ja tahti tuntuu vain kiihtyvän.

Kaupallinen johtaja Klaus Varis. Valoo

”Uskon vahvasti, että kokonaissaatavuus nousee lähes Ruotsin tasolle, siis 90 prosenttiin”, viestii valokuituverkkoa nopeasti rakentavan Valoon kaupallinen johtaja Klaus Varis.  Heillä rakentaminen on jatkunut hänen mukaansa kovana koko vuoden. ’’Olemme jälleen kaksinkertaistamassa edellisvuoden rakennusmäärät”, Varis sanoo.

Valoo on kasvanut viime vuodet sekä orgaanisesti että yritysostojen kautta.   ”Alamme olla kuituliittymien määrässä samaa kokoluokkaa perinteisten, isojen operaattoreiden kanssa”, Varis arvioi.

Suomen kuituverkkojen alueella tapahtuu laajemminkin. Uusimpana Telia on aloittanut Global Connectin valokuituverkossa palveluntarjoajana Suomessa.  Yritys on yksi Suomen suurimmista kuituverkkojen rakentajista ja on ilmoittanut investoivansa yhteensä puoli miljardia euroa maan digiyhteyksien vahvistamiseen vuoteen 2030 mennessä.

Valokuitua tarjoavat muutkin teleoperaattorit ja laaja joukko alueen erikoisyrityksiä kuten Valokuitunen paikallisten toimijoiden lisäksi. Tarjontaan voi tutustua alla olevien linkkien kautta.

Lisää: Valoo (LINKKI), Telia (LINKKI), Global Connection (LINKKI) ja Traficomin valokuitutilaistot (LINKKI), Laajakaistainfo (LINKKI) sekä aiemmat kuituaiheiset uutisjutut Uusiteknologia.fi:ssä (LINKKI.

Kuvituskuva: Global Connect