Tuulivoimajärjestö laajenee aurinkovoimaan

Suomen Tuulivoima-alan edunvalvontajärjestö STY laajentaa toimintansa myös teollisen kokoluokan aurinkovoimalaitoksiin.  Järjestön vuosikokous päätti eilen laajentumisesta. Yhdistyksen nimi muuttuu vielä kevään aikana.

Tuulivoiman rinnalle ovat nousemassa suuren luokan aurinkopaneelialueet, joten laajentuva Tuulivoimayhdistys tulee edistämään tulevaisuudessa kotimaisen maa- ja merituulivoiman lisäksi aurinkovoiman toimintaedellytyksiä Suomessa.

”Toisiaan hyvin tukevien tuuli- ja aurinkovoiman edunvalvonnan yhdistyminen luo monia synergiaetuja ja vahvistaa yhdistyksen roolia kotimaisen uusiutuvan energian kentällä”, kertoo Suomen Tuulivoimayhdistyksen toimitusjohtaja Anni Mikkonen.

Uudet muutetut säännöt sallivat aurinko- ja tuulivoimahankkeisiin liittyvien muiden toimintojen, hankkeiden yhteyteen rakennettavien energiavarastojen, edunvalvonnan. Sääntömuutos mahdollistaa myös tulevaisuudessa muiden uusimpien energiantuotannon ratkaisujen liittämisen yhdistyksen edunvalvonnan alle, mikäli niin erikseen päätetään.

Yhdessä tuulivoiman kanssa aurinkoenergia ja muut vihertävät tuotantoalat tulevat pian kattamaan suurimman osan maamme uusiutuvasta sähköntuotannosta, joka voi vahvistua tulevaisuudessa entisestää esimerkiksi vetyyn perustuvilla energiaratkaisuilla.

Päätöksen myötä on laitettu vireille yhdistyksen nimenmuutos, joka vahvistuu kevään aikana. Siihen saakka yhdistys toimii vanhalla nimellään ja samoilla yhteystiedoilla.

Kuvituskuva: Biolanin Euran tehtailla otettiin tuulivoiman lisäksi käyttöön aurinkovoimaa jo vuosia sitten. Tässä 28.4.2017 uutinen Uusiteknologia.fi-sivustolla (LINKKI).